Semena Chilli

Pěstování chilli papriček přímo ze semínek vyžaduje trochu více práce než u zakoupených sazenic, ale není to zase nic příliš náročného. Také zde však platí, že musíte dodržovat některé zásady, aby vám semínka správně naklíčila a vyrostly z nich zdravé rostliny plné síly.

 

Zdravá a zralá semínka

Pro to, aby byla zajištěna co nejvyšší klíčivost, je potřeba mít semena, která byla sklizena z vyzrálých plodů. Jestliže si kupujete semena v obchodě, mělo by tomu tak být. Pokud si chcete schovat vlastní semínka z konzumovaných chilli papriček, vybírejte jen ty opravdu zralé plody. Semena nechte také dobře uschnout, aby nezačala plesnivět, to už by byla k ničemu. Uchovávejte je poté v uzavřené nádobě na suchém místě, bez přístupu světla. Takto vám zdravá semena vydrží i několik let a udrží si přitom klíčivost až kolem 80-90%. Ideální doba výsevu semen je zhruba od ledna do března, obzvlášť pokud chcete papriky vysadit ven. Rostliny tak budou mít dostatek času do té doby zesílit a připravit se.

Semena Chilli 1

 

Do čeho dát semínka klíčit?

Nabízí se několik způsobů a záleží na vás, který se rozhodnete vyzkoušet. Každý pěstitel má jiné zkušenosti a doporučuje něco jiného, je tedy potřeba zkusit, co vám bude vyhovovat. Ideální je použití ke klíčení určeného plastového pařníku s horním víkem, kterým se dá regulovat teplo a vlhkost, má odvod přebytečné vody a ventilační otvory pro přístup vzduchu. Pokud se vám do něj ale nechce investovat, nevadí, poradíte si i bez něj. Na nádobě samotné až tak příliš nezáleží a někteří pěstitelé dokonce používají například vatu se semínky vloženou do igelitového sáčku. Často se ke klíčení používá právě navlhčená vata, na kterou se semínka položí, zakryjí fólií (udělejte do ní několik dírek kvůli přístupu vzduchu) a nechají v teple klíčit. Nevýhodou této metody je ale riziko porušení kořínků při přesazování naklíčených semen, to stejné platí i pro použití perlitu. Podobně jako vata fungují i dva listy kuchyňského papíru, navlhčené a položené na sebe, kdy semínka uložíte mezi ně. Nejúspornější variantou s velkou pravděpodobností úspěchu je výsev do substrátu zeminy. Důležité ale je, aby tento substrát byl před zasetím semínek sterilní. Všechny houby, plísně a škůdce zničíte tím, že necháte zeminu asi půl hodiny péct v troubě. Vypálenou zeminu poté rozložte do plytké nádoby a semínka zapíchněte maximálně tři milimetry pod povrch. Pokud je totiž dáte moc hluboko, nebudou mít dost energie na to, aby se proklubaly ven za světlem. Praktickými pomocníky jsou rašelinové, kokosové a jim podobné tablety, které vytváří také ideální podmínky pro klíčení a navíc zjednoduší práci. Stačí je namočit, čímž nabobtnají, a poté se do nich zapíchne semínko. Rostlinky se poté přesazují rovnou s celým balem tablety a nenarušují se tím jejich kořínky.

 

Za jak dlouho semínka naklíčí?

To záleží na konkrétních druzích papriček. U některých domestikovaných odrůd Capsicum Annum se doba klíčení pohybuje i v řádu dnů, u jiných papriček to může trvat až několik týdnů. Náročnější na pěstování jsou například některé druhy papriček Capsicum Chinense, kde se může klíček objevit až po šesti týdnech. Oblíbené habanero klíčí zhruba měsíc. Pro to, aby semena naklíčila, je podstatné dopřát jim ideální podmínky, teplotu kolem 25-28°C a vlhko. Zalévejte semínka raději rozprašovačem, abyste je nevyplavili, a udržujte podklad neustále vlhký, ale ne příliš mokrý. Není příliš vhodné dávat klíčící nádobu k topení nebo přímo za okno, protože v obou případech se může docela výrazně měnit teplota okolí v závislosti na denní či noční době. Semínka by v takovém případě vůbec nemusela vzejít, konstantní teplota nejméně po dobu několika dní je opravdu důležitá. Jestliže máte běžnou odrůdu, kde by neměla být extra dlouhá doba klíčivosti, a přesto se tři až čtyři týdny nic neděje, pravděpodobně nebyla semínka dostatečně zralá, zdravá nebo došlo k jejich zplesnivění. S tím se již bohužel nedá nic dělat a nezbývá než to zkusit znovu.

Semena Chilli 2

 

Co dále s naklíčenými semínky?

Jakmile semínko naklíčí a po klíčku se objeví první pár děložních lístků, přichází pomalu čas rostlinku přemístit. Toto pikýrování, jak se procesu přesazování semenáčků říká, je potřeba provádět velmi opatrně. Malé kořínky jsou zatím jemné a mohlo by snadno dojít k jejich poškození. Pokud nepřesazujete každou rostlinku zvlášť třeba do kelímků od jogurtu, ale po více kusech do větších nádob, nechte jim alespoň pět centimetrů místa kolem sebe. Budou tak mít dost prostoru i živin na růst a zesílení.

 

Zajistíte-li vhodné podmínky pro to, aby vám vaše semínka vyklíčila, brzy se budete těšit z krásných rostlin, které se vám za vaši péči odmění bohatou úrodou. Tak směle do toho!

Kvalitní semena chilli papriček vybírejte ve specializovaném e-shopu Seminka-Chilli.cz, kde Vám ochotně poradí s výběrem té správné odrůdy a také s tím jak správně pěstovat.