Sazenice Chilli

Rozhodli jste se vypěstovat si svoje vlastní chilli papričky? Výborně, to je skvělý nápad. Nejen, že si pochutnáte, ale navíc budete pyšní na to, že je to vaše vlastní práce. Můžete si vybrat, zda se chcete pustit do pěstování od úplného začátku a nechat si i vyklíčit semínka, nebo si pořídíte už přichystané sazenice. To je pro začátek určitě jednodušší způsob. Doma za oknem se dají chilli papričky pěstovat po celý rok, od jara do podzimu porostou v našich zeměpisných podmínkách i venku, dokonce i bez skleníku nebo fóliovníku. Tak směle do toho, není to nijak složité, když dodržíte několik zásad a věnujete papričkám trochu péče. Co všechno potřebují?

 

Teplo

Odrůdu jste si vybrali, sazeničky přinesli domů a co teď s nimi? Jelikož jsou chilli papričky rostlinami pěstovanými převážně v teplých až tropických oblastech Jižní Ameriky a Asie, musíte jim zajistit podobné podmínky i u vás doma, především potřebují dostatek světla a teplo. Ideální teplota pro pěstování závisí na zvolené odrůdě, ale začíná většinou kolem 25°C. Některé papričky mají rády tropické teploty až kolem 40°C, jiné ovšem mohou při dlouhodobých teplotách nad 30°C začít ztrácet květy. Ven by každopádně chilli papričky neměly přijít dříve, než se denní teplota ustálí minimálně na 15°C a přes noc již nebudou hrozit mrazíky.

Sazenice Chilli 1

Světlo

Doma se bude chilli papričkám dobře dařit na parapetu za oknem, kam svítí slunce převážnou část dne. Vyberte opravdu to nejslunnější místo, protože díky tomu budou rostliny silné a připravené na pořádnou úrodu. Nedostatek slunce způsobuje, že jsou stonky vytáhlé a tenké, jak se rostlina natahuje za světlem. Jakmile budete rostliny stěhovat ven, začněte nejdříve jejich adaptací. Nejlepší postup je pozvolné zvykání rostliny na přímé sluneční světlo, vítr, nestálou teplotu a další podmínky, které doma nezažily. Dávejte je tedy několik dní po sobě ven jen na pár hodin. Poté je tam můžete umístit na trvalo, ale nejdříve do polostínu, aby je přímé slunce hned nepopálilo, jejich regenerace by byla poměrně zdlouhavá a podepsala by se na úrodě. Není-li možnost umístit papriky mimo přímé sluneční paprsky, použijte ze začátku sluneční clonu.

 

Vhodná nádoba

Přesazování papriček do větší nádoby je vhodné tehdy, když jsou kořeny již naskrz prorostlé půdou, ta velmi často vysychá a na rostlině je poznat, že se jí nedaří jako dříve. Nový květináč volte jen o něco větší, příliš velká nádoba paprikám nesvědčí, protože po zálivce dlouho vysychá a mohou v ní tak zahnívat kořeny. Při přesazování nezapomeňte dát na spodek květináče silnou vrstvu drenáže, aby nadbytečná zálivka snadno odtekla. Půda pro přesazení musí být zásaditá s dostatkem živin. Určitě není vhodná běžná rašelina, jejíž pH je kyselé. Důležitá je také vzdušnost půdy, kořeny potřebují hodně kyslíku, proto se doporučuje půdu promíchat například s kokosovou drtí nebo perlitem. Pokud sázíte papriky na záhon, nechte jim kolem sebe dost místa.

Sazenice Chilli 2

 

Zálivka

Chilli papričky je potřeba zalévat spíše často a málo než opačně. Mají rády jen mírně vlhkou půdu a střídání se suchem, které ale zase nesmí trvat dlouho. Určitě není dobré zalévat rostlinu studenou vodou, obzvlášť pokud je to večer, kdy jsou půda a kořeny rozpálené od slunce. Zalévejte tedy raději vlažnou odstátou vodou a po ránu. Pokud vám začne celá rostlina žloutnout a opadávají z ní listy, snižte zálivku, protože ji nejspíš přeléváte.

 

Hnojení

Když na papričkách vidíte, že se jim přestává dařit, nejspíš jim docházejí živiny. Použijte hnojivo, které je určené přímo pro papriky a nejlépe v bio kvalitě, které rostliny snášejí lépe než chemická hnojiva. Nepřehánějte to ale s množstvím. Na obale jistě bude uvedeno dávkování, začněte však raději na menší dávce a postupně rostlince přidávejte.

 

Květy a plody

Nelekejte se opadávajících květů, pokud to samozřejmě nejsou téměř všechny. Rostlina se přirozeně zbavuje květů, které nebyly opyleny nebo by nestačila tolik plodů uživit. Jestliže papričky pěstujete venku, o opylení se postarají včely a jiný hmyz. U doma pěstovaných rostlin je třeba někdy pomoci. Papriky jsou samoopylovači, takže při větším počtu rostlin blízko u sebe si příroda vyřeší vše sama, ale pokud ne, stačí vzít jemný štěteček a tím přejíždět po květech. Po úspěšném opylení se vytvoří zárodky papriček a pak už stačí jen zalévat, hnojit a těšit se na úrodu.

 

Doma za oknem či pod umělým osvětlením mohou chilli papričky plodit v průběhu celého roku. Venku mívají zpravidla první menší úrodu na začátku léta a poté velkou na podzim. Samozřejmě to ale záleží na konkrétních odrůdách. Ať už se vám urodí kdykoliv, jistě budete z výsledku své práce nadšeni. Papričky můžete konzumovat čerstvé, zavařit si je nebo třeba nasušit. Dobrou pálivou chuť!