Chilli papričky a zdraví

Chilli papričky jsou nejen skvělým kořením a gastronomickým zážitkem pro odvážné, ale mají také nezanedbatelný vliv na naše zdraví. Jejich pravidelná konzumace v přiměřeném množství má mimo jiné velmi příznivé účinky na zažívání. Ale to není jediný důvod, proč jsou chilli papričky tak zdravé.

 

Zdraví prospěšný pálivý kapsaicin

Kapsaicin dodává papričkám jejich pálivost a nám toho nabízí ještě mnohem více. Možná je to zvláštní vzhledem k tomu, že jde vlastně o rostlinný jed, ale právě kapsaicin je tou látkou, která má tolik pozitivní vliv na naše tělo. Věděcké týmy po celém světě se zkoumáním této látky a jejího využití v medicíně zabývají dlouhá desetiletí a přináší tak cenné informace. Co tedy tato látka umí?

 

Vlivy kapsaicinu na zdraví

Kapsaicin dokáže vyprovokovat střevní mikroflóru k činnosti, jsou ničeny nepřátelské bakterie a posílena střevní výstelka, což vede ke zlepšení metabolismu. Díky tomu je dobrou prevencí proti žaludečním vředům. Podporuje také zpracování a vylučování škodlivých látek a zvyšuje průtok krve do střev. Působí i protizánětlivě a dokonce může vést až k vyléčení zánětu střeva, na což přišli vědci z americké Duke univerzity.

Chilli papricky a zdravi 1

Podle dalších studií amerických vědců, tentokrát z Centra pro lidskou výživu při kalifornské univerzitě, má kapsaicin vliv na spalování tuků. Pálivost snižuje chuť k jídlu a zvýšením tělesné teploty nutí organismus k činnosti, tedy ke spalování kalorií. Toho se využívá v některých potravinových doplňcích na hubnutí. Nic se nemá ale přehánět, protože naopak zvýšená tvorba žaludečních šťáv, kterou chilli papričky vyvolají, zvyšuje pocit hladu.

Prokázaný je také analgetický účinek kapsaicinu. Prožitek bolesti je vyvolán přenosem informace mezi nervy a mozkem, těmito přenašeči jsou presynaptické substance. Při delším působení kapsaicinu se tyto substance P, jak se jim zkráceně říká, vyčerpají a dochází tak ke snížení pocitu bolesti a také k zastavení neurogenních zánětů. Tohoto analgetického účinku se dá dosáhnout na poměrně dlouhou dobu, až čtyři hodiny, jak prokázali výzkumníci z Harvard Medical School. Čeští vědci pak přišli na to, že operační rány léčené pomocí kapsaicinu se hojí daleko rychleji a zanechávají po sobě menší jizvy.

Nezanedbatelný vliv má kapsaicin na srdce a krevní oběh. Je účinnou prevencí srdečních onemocnění a dokáže posílit i oslabené nebo nemocné srdce. Normalizuje krevní tlak a podpoří výživu cévního řečiště, což zvýší elasticitu celého kardiovaskulárního systému. Snižuje také hladinu cholesterolu, který se právě v cévách usazuje. Je tedy skvělou prevencí infarktu myokardu a dokonce dokáže pomoci při jeho počátku.

V poslední době je upírána pozornost ke kapsaicinu coby prostředku proti rakovině, protože se ukázalo, že snižuje chorobný růst tkáně. Klinické testy na myších prokázaly jeho pozitivní účinek při rakovině prostaty, testuje se i na rakovinu kůže nebo prsu.

Masti a tinktury s kapsaicinem se používají proti bolesti svalů, artritidě, ale také pro zmírnění projevů lupénky.

Chilli papricky a zdravi 2

 

Bohatý obsah vitamínů a dalších nutrientů

Chilli ale obsahuje kromě kapsaicinu i další prospěšné látky, které patří mezi základní živiny. Pálivé papričky v sobě mají vysoký obsah vitamínu C, který je důležitým prostředkem k posílení imunity a dobrým antioxidantem. Kromě něj obsahují také vitamíny A, K, B6, E a beta-karoten. Podle statistik se v kulturách, kde je chilli běžnou každodenní součástí jídelníčku, vyskytuje významně nižší procento onemocnění srdce, infarktů, zánětlivých onemocnění trávícího traktu i rakoviny. Jsou také méně ohroženi potravou kontaminovanou různými bakteriemi, protože střevní sliznice je díky chilli papričkám daleko odolnější.

 

Všeho s mírou

O chilli toto pořekadlo rozhodně platí, protože konzumace velkého množství chilli papriček může vést k nepříjemnému podráždění zažívání. Určitě se bez tréninku nepouštějte do lámání rekordů v pojídání pálivých papriček, na jejich ostrost je potřeba si zvykat postupně. Otrávit se kapsaicinem je z běžného požití i těch nejpálivějších papriček téměř nemožné, na to je ho potřeba daleko vyšší dávka, ale přesto by vás takové nerozumné nápady mohly přivést i do nemocnice.